The 13th region coaches association announced their regular season awards this week and several Clay County High athletes made the list.

Junior Kaylee Mathis was the second leading vote-getter in the region and earned first-team all region honors along with senior Summer Parker.

Sharp-shooter Shelby Phillips was named to the third team.

Phillips, Parker, Kimberlyn Mills and Baylie Hensley were all named to the senior academic All-Region team by having a 3.5 GPA or higher.

Sophomore Connor Robinson was named first team all-region.  Junior Evan Langdon was named to the second team.

The following is a list of the winners:

Player of the Year boy’s- J.J. Ramey, South Laurel.

Player of the Year girl’s-Alley Collett-South Laurel.

Coach of the Year boy’s-Jeff Davis, South Laurel.

Coach of the Year girl’s-Eddie Mahan, North Laurel.

Girl’s First Team All-Region:

Alley Collett-South Laurel.

Kaylee Mathis-Clay County.

Amerah Steele-South Laurel.

Raegan Hubbard-North Laurel.

Lillie Hall-Williamsburg.

Abby Harris-Bell County.

Gracie Jervis-North Laurel.

Whitney Caldwell-Pineville.

Katelyn Johnson-Harlan Co.

Presley Partin-Knox Central.

Summer Parker-Clay County.

Boy’s First Team All-Region:

J.J. Ramey-South Laurel.

Nick Martin-Knox Central.

Matthew Cromer-South Laurel.

Chase Sanders-Corbin.

Jayden Adams-Knox Central.

Connor Robinson-Clay County.

Alex Pace-Harlan County.

Jabari Kyle-Middlesboro.

Killian Ledford-Harlan.

Jordan Akal-Harlan.

Second team All-Region girl’s:

Brandi Coe-Lynn Camp.

Phebe McHargue-Harlan County.

Natalee King-Harlan.

Shelby Stewart-Corbin.

Makenzie Grant-Lynn Camp.

Sydnie Hall-South Laurel.

Emily Davis-Knox Central.

Baylee Woody-Middlesboro.

Raigan King-Pineville.

Payeton Charles-Harlan.

Second team All-Region boy’s:

Hunter Hollingsworth-Whitley Co.

Reed Sheppard-North Laurel.

Slaht Hunter-Williamsburg.

Dane Imal-Knox Central.

Tyler Partin-Bell County.

Landon Young-North Laurel.

London Stephaney-Bell Co.

Evan Langdon-Clay County.

Caleb Rose-Williamsburg.

Cole Kelley-North Laurel.

Third team All-Region girl’s:

Kaelie Frazier-Whitley County.

Taya Davis-Jackson County.

Hailee Valentine-North Laurel.

Jadyn Robinson-Corbin.

Shelby Phillips-Clay County.

Abba Smith-Barbourville.

Ashtyn Meyers-Bell County.

Emily Sizemore-North Laurel.

Isabel Gray-North Laurel.

Reis Anderson-Whitley County.

The boy’s did not have a third team.